We beoordelen aanbieders op basis van strenge tests en onderzoek, maar houden ook rekening met je feedback en onze affiliate commissie met aanbieders. Sommige aanbieders zijn eigendom van ons moederbedrijf.
Meer informatie
vpnMentor werd in 2014 opgericht met als doel VPN-diensten te evalueren en privacygerelateerde artikelen te bespreken. Op dit moment helpt ons team van honderden cybersecurity-onderzoekers, schrijvers en redacteuren lezers nog steeds bij het verdedigen van hun online vrijheid. Dit doen we in samenwerking met Kape Technologies PLC, dat ook eigenaar is van de volgende producten: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access en Intego, die op deze website kunnen worden beoordeeld. We gaan ervan uit dat de reviews die op vpnMentor worden gepubliceerd accuraat zijn op de datum van elk artikel, en ze zijn geschreven volgens onze strenge beoordelingsnormen, die prioriteit geven aan een professioneel en eerlijk onderzoek door de recensent, waarbij de technische mogelijkheden en kwaliteiten van het product samen met de commerciële waarde ervan voor gebruikers worden overwogen. Bij de ranglijsten en reviews die we publiceren, kan ook rekening worden gehouden met het eerder genoemde gemeenschappelijke eigendom en de partnercommissies die we verdienen voor aankopen via links op onze website. We beoordelen niet alle VPN-providers en we gaan ervan uit dat de informatie accuraat is op de datum van elk artikel.
Openbaarmaking advertentie

vpnMentor werd in 2014 opgericht met als doel VPN-diensten te evalueren en privacygerelateerde artikelen te bespreken. Op dit moment helpt ons team van honderden cybersecurity-onderzoekers, schrijvers en redacteuren lezers nog steeds bij het verdedigen van hun online vrijheid. Dit doen we in samenwerking met Kape Technologies PLC, dat ook eigenaar is van de volgende producten: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access en Intego, die op deze website kunnen worden beoordeeld. We gaan ervan uit dat de reviews die op vpnMentor worden gepubliceerd accuraat zijn op de datum van elk artikel, en ze zijn geschreven volgens onze strenge beoordelingsnormen, die prioriteit geven aan een professioneel en eerlijk onderzoek door de recensent, waarbij de technische mogelijkheden en kwaliteiten van het product samen met de commerciële waarde ervan voor gebruikers worden overwogen. Bij de ranglijsten en reviews die we publiceren, kan ook rekening worden gehouden met het eerder genoemde gemeenschappelijke eigendom en de partnercommissies die we verdienen voor aankopen via links op onze website. We beoordelen niet alle VPN-providers en we gaan ervan uit dat de informatie accuraat is op de datum van elk artikel.

5 alternatieven voor WhatsApp in 2024 (privacy en veiligheid)

Daniel Krohn Onderzoeker Cybersecurity

Met meer dan 1 miljard gebruikers in 180 landen is WhatsApp de populairste app ter wereld om berichten te versturen.

Nadat WhatsApp in 2014 door Facebook werd overgenomen, hebben gebruikers en experts op het gebied van privacy hun zorgen geuit. Facebook en de bijbehorende apps van derden hebben met meerdere beveiligingslekken te maken gehad waardoor persoonlijke informatie van duizenden gebruikers is gelekt. Maar WhatsApp heeft altijd benadrukt dat het een onafhankelijke app is die erop is gericht om een beveiligde dienst voor berichten te zijn en te blijven.

Maar dit gaat veranderen. Facebook heeft onlangs aangekondigd dat ze overwegen om drie verschillende platforms voor berichten samen te voegen. Het plan is om de berichtfuncties van Facebook Messenger, WhatsApp en Instagram te combineren zodat gebruikers elkaar via deze drie netwerken berichten kunnen sturen.

Een bron heeft bevestigd dat het plan is om end-to-end-versleuteling voor alle drie de platforms beschikbaar te maken. In theorie zou dit ervoor zorgen dat Facebook Messenger en Instagram net zo veilig als WhatsApp worden. Maar dit kan er ook voor zorgen dat WhatsApp veel minder veilig wordt omdat dezelfde beveiliging als voor de andere platforms wordt gebruikt.

Zwakke plekken in de beveiliging van WhatsApp

WhatsApp biedt naar eigen zeggen uitstekende beveiliging dankzij end-to-end-versleuteling. Maar deze beveiliging heeft een aantal zwakke plekken die door het bedrijf verholpen dienen te worden.

In de juridische disclaimer staat: "Als bedrijf dat onderdeel is van de Facebook-familie ontvangt WhatsApp informatie van deze bedrijven en er wordt informatie gedeeld met bedrijven die onderdeel van deze familie zijn. We kunnen deze gegevens delen met de Facebook-bedrijven en wij en de Facebook-bedrijven gebruiken alle gegevens die we hebben om onze diensten uit te voeren, aan te bieden, te verbeteren, er inzicht in te krijgen, aan te passen, te ondersteunen en op de markt te brengen."

"Facebook en de andere bedrijven binnen de Facebook-familie kunnen onze informatie ook gebruiken om je ervaringen met hun diensten te verbeteren door bijvoorbeeld suggesties voor producten te tonen."

"We bewaren geen berichten van onze gebruikers in het kader van het leveren van onze normale diensten. Maar we bewaren wel accountgegevens van onze gebruikers zoals profielfoto's, profielnamen of statusberichten als gebruikers ervoor kiezen om deze gegevens aan hun accountgegevens toe te voegen."

In het kort betekent dit dat je berichten waarschijnlijk beveiligd zijn, maar WhatsApp slaat wel gebruikersgegevens op privéservers op. Het bedrijf kan deze informatie voor marketingdoeleinden gebruiken.

Bovendien kunnen de gegevens die op deze servers zijn opgeslagen in "buitengewone" omstandigheden aan de overheid worden overgedragen. Het is ook mogelijk dat hackers op de WhatsApp-servers inloggen en toegang tot de telefoonnummers en accountgegevens van gebruikers krijgen.

De 5 beste alternatieven voor WhatsApp - apps die je privacy beschermen en je gegevens beveiligen

1. Signal

Signal is gratis, beschikt over krachtige versleuteling en werkt op alle mobiele besturingssystemen. Net als de meeste andere apps om berichten te versturen, is Signal zeer eenvoudig te gebruiken. Verder biedt de dienst je net als WhatsApp functies voor gesproken berichten en videobellen.

Signal beschikt over bestanden voor de installatie op desktops zodat je de app zowel op je computer als op je mobiele telefoon kunt gebruiken.

Omdat elk bericht is versleuteld, kunnen alleen de afzender en de ontvanger het bericht lezen. Daarom is het voor hackers onmogelijk om berichten te lezen. Signal maakt gebruik van open-source-versleuteling waardoor experts de versleuteling kunnen testen en bugs kunnen verhelpen. Dit zorgt ervoor dat de app nog veiliger is.

Gebruikers kunnen ervoor kiezen om berichten te laten verdwijnen door een tijdsinterval voor automatisch verwijderen in te stellen. Hierdoor is je privacy beschermt, zelfs als iemand anders toegang tot je telefoon heeft.

Signal biedt geen emoji's. Maar je kunt wel de emoji's van je apparaat naar de app importeren.

Voordelen

 • End-to-end-versleuteling
 • Open-source-versleuteling
 • Beschikbaar voor alle veelgebruikte besturingssystemen
 • Optie om berichten te laten verdwijnen

Nadelen

 • Geen emoji's

Beoordeling: 4,8/5

2. Threema

Threema biedt gebruikers naar eigen zeggen volledige privacy. Je contactlijsten en groepsinformatie worden alleen op je telefoon en niet in de app opgeslagen. Berichten worden verwijderd zodra deze zijn afgeleverd. Daarnaast kunt je verbinding met personen maken die een 8-cijferig Threema-ID in plaats van een telefoonnummer gebruiken, waardoor je privacy extra wordt beschermd. Je kunt contacten met unieke QR-codes verifiëren.

Threema biedt end-to-end-versleuteling voor alle soorten bericht zoals tekstberichten, spraakoproepen, gedeelde bestanden en groepschats. Zelfs je statusberichten worden versleuteld zodat niemand kan volgen wat je plaatst. De berichten kunnen alleen door de afzender en de beoogde ontvanger worden gelezen.

Ook kun je Threema veilig via browsers gebruiken. Net als WhatsApp biedt de app functies voor opmaak en het verzenden van locaties en bestanden. In tegenstelling tot WhatsApp kunnen gebruikers polls maken en afzonderlijke berichten "liken". Je kunt zelfs bepaalde chats verbergen en deze met een wachtwoord beveiligen.

Threema is gevestigd in Zwitserland en in dit land gelden zeer gunstige privacywetten.

Voordelen

 • Geen telefoonnummer nodig
 • Contacten kunnen met een QR-code worden geverifieerd
 • Functies om tekst op te maken
 • Bescherm je chats met een wachtwoord

Nadelen

 • Betaalde app

Beoordeling: 4,6/5

3. Telegram

Met meer dan 200 miljoen actieve gebruikers is Telegram een populair alternatief voor WhatsApp. De cloud-gebaseerde app werkt op meerdere platforms. De app is vergelijkbaar met WhatsApp en maakt gebruik van twee vinkjes om aan te geven dat een bericht is ontvangen.

De app biedt standaard end-to-end-versleuteling voor spraakoproepen zodat niemand met oproepen kan meeluisteren. Maar de versleuteling van berichten dient handmatig te worden ingeschakeld om te voorkomen dat deze berichten worden opgeslagen.

Net als Signal biedt Telegram de mogelijkheid om een ​​bericht na een bepaalde periode automatisch te laten verwijderen. De app biedt ook ondersteuning voor het delen van multimediabestanden.

Voordelen

 • Opensourcesoftware
 • Gebruiksvriendelijk platform
 • Cloud-gebaseerd zodat je nooit je bestanden kwijtraakt

Nadelen

 • Versleuteling is niet standaard en dient handmatig te worden ingeschakeld
 • Zelf ontwikkelde versleuteling die kritiek heeft gekregen

Beoordeling: 4,5/5

4. Wire

Wire is een beveiligde berichten-app met end-to-end-versleuteling die bescherming volgens de Europese wetten voor het bewaren van gegevens biedt. De app biedt gratis persoonlijke accounts en betaalde zakelijke abonnementen die extra ondersteuning en functies bevatten. Wire ondersteunt videobellen en het versturen van gesproken berichten.

Verder biedt Wire je de mogelijkheid om je scherm met een persoon of een groep te delen. Daarnaast biedt de app ondersteuning voor het delen van multimediabestanden en audiofilters. De dienst is op alle veelgebruikte besturingssystemen beschikbaar en je kunt via acht gesynchroniseerde apparaten op je account inloggen.

Je kunt tekst vet en cursief opmaken en lijsten binnen chats aanmaken. Verder kun je de bestandsgrootte optimaliseren om eenvoudig bestanden te delen en timers instellen om berichten te verwijderen zodat je privacy extra is beschermd.

Voordelen

 • Veilige chats
 • Tijdelijke berichten
 • Mogelijk om acht apparaten gelijktijdig te gebruiken
 • Gesprekken met meerdere personen

Nadelen

 • Betaalde app

Beoordeling: 4,4/5

5. Riot.IM

De dienst ondersteunt VoIP en videobellen en biedt end-to-end-versleuteling om berichten te beveiligen. Elke gebruiker krijgt een uniek ID toegewezen. Dit ID wordt in plaats van een telefoonnummer gebruikt zodat je anonimiteit wordt beschermd.

Riot werkt op basis van opensourcesoftware. Deze dienst beschikt over eigen bots, maar ontwikkelaars hebben ook de mogelijkheid om eigen bots te maken. Dit biedt gebruikers de mogelijkheid om de software te testen en uit te breiden waardoor de dienst veelzijdiger en veiliger wordt. Vanwege de functies op basis van open-source is Riot meer geschikt voor teams met ontwikkelaars dan voor bedrijven.

Riot beschikt over gespreksruimtes en gebruikers kunnen elke openbare chatroom bezoeken. De app beschikt ook over persoonlijke gespreksruimtes die je met een link kunt openen.

Daarnaast beschikt de desktop-app over een duidelijke en gebruiksvriendelijke interface en de client is in zeven talen beschikbaar. Ook heb je de mogelijkheid om verbinding met andere applicaties te maken.

Voordelen

 • Gebruikers-ID's in plaats van telefoonnummers
 • Opensourcesoftware
 • Gebruiksvriendelijke desktop-app
 • Beschikbaar in zeven talen

Nadelen

 • Versleuteling is niet standaard ingeschakeld en dient handmatig te worden geactiveerd

Beoordeling: 4,2/5

Als je ervoor wilt zorgen dat je privéberichten ook echt privé blijven, is het waarschijnlijk een goed idee om een alternatief voor WhatsApp te gebruiken. De apps die we hierboven hebben aanbevolen staan ​​bekend om de krachtige versleuteling.

Ben je op zoek naar betere privacybescherming? Bekijk hoe je je privacy op je iPhone kunt beschermen of ontdek hoe je internet zonder Google kunt gebruiken.

We beoordelen aanbieders op basis van strenge tests en onderzoek, maar houden ook rekening met je feedback en onze affiliate commissie met aanbieders. Sommige aanbieders zijn eigendom van ons moederbedrijf.
Meer informatie
vpnMentor werd in 2014 opgericht met als doel VPN-diensten te evalueren en privacygerelateerde artikelen te bespreken. Op dit moment helpt ons team van honderden cybersecurity-onderzoekers, schrijvers en redacteuren lezers nog steeds bij het verdedigen van hun online vrijheid. Dit doen we in samenwerking met Kape Technologies PLC, dat ook eigenaar is van de volgende producten: ExpressVPN, CyberGhost, ZenMate, Private Internet Access en Intego, die op deze website kunnen worden beoordeeld. We gaan ervan uit dat de reviews die op vpnMentor worden gepubliceerd accuraat zijn op de datum van elk artikel, en ze zijn geschreven volgens onze strenge beoordelingsnormen, die prioriteit geven aan een professioneel en eerlijk onderzoek door de recensent, waarbij de technische mogelijkheden en kwaliteiten van het product samen met de commerciële waarde ervan voor gebruikers worden overwogen. Bij de ranglijsten en reviews die we publiceren, kan ook rekening worden gehouden met het eerder genoemde gemeenschappelijke eigendom en de partnercommissies die we verdienen voor aankopen via links op onze website. We beoordelen niet alle VPN-providers en we gaan ervan uit dat de informatie accuraat is op de datum van elk artikel.

Over de Auteur

Technisch schrijver met een passie voor online privacy.

Vond je dit artikel leuk? Geef een beoordeling!
Ik vond het verschrikkelijk Ik vond het echt niet leuk Het was redelijk Best goed! Ik vond het geweldig!
van 10 - Beoordeeld door gebruikers
Bedankt voor je feedback.

Voel je vrij om een reactie te geven over hoe dit artikel kan worden verbeterd. Jouw feedback is waardevol!

Laat een reactie achter

Sorry, links zijn in dit veld niet toegestaan!

Naam moet minimaal 3 letters bevatten

Dit veld mag niet meer dan 80 letters bevatten

Sorry, links zijn in dit veld niet toegestaan!

Geef een geldig e-mailadres op

Bedankt voor het geven van een reactie %%name%%!

We controleren alle reacties binnen 48 uur om er zeker van te zijn dat ze echt en niet aanstootgevend zijn. Voel je vrij om dit artikel in de tussentijd te delen.