We beoordelen aanbieders op basis van strenge tests en onderzoek, maar houden ook rekening met je feedback en onze affiliate commissie met aanbieders. Sommige aanbieders zijn eigendom van ons moederbedrijf.
Meer informatie
vpnMentor werd in 2014 opgericht als een onafhankelijke site, die VPN-diensten beoordeelt en privacy gerelateerde verhalen publiceert. In samenwerking met Kape Technologies PLC blijft ons team van honderden cyberbeveiligingsonderzoekers, schrijvers en redacteuren lezers helpen met het vechten voor hun online vrijheid. Kape Technologies PLC is ook eigenaar van ExpressVPN, CyberGhost en Private Internet Access, die mogelijk op deze website worden gerangschikt en beoordeeld. Aangenomen wordt dat de beoordelingen die op vpnMentor zijn gepubliceerd op de datum van elk artikel accuraat zijn en zijn geschreven volgens onze strikte beoordelingsnormen, die prioriteit geven aan het onafhankelijke, professionele en eerlijke onderzoek van de recensent, rekening houdend met de technische mogelijkheden en kwaliteiten van het product samen met de commerciële waarde ervan voor gebruikers. Bij de ranglijsten en reviews die wij publiceren, kan ook rekening worden gehouden met het hierboven genoemde gemeenschappelijke eigendom en de partnercommissies, die wij verdienen voor aankopen via links op onze website. We beoordelen niet alle VPN-providers en aangenomen wordt dat de informatie op de datum van elk artikel accuraat is.
Openbaarmaking advertentie

vpnMentor werd in 2014 opgericht als een onafhankelijke site, die VPN-diensten beoordeelt en privacy gerelateerde verhalen publiceert. In samenwerking met Kape Technologies PLC blijft ons team van honderden cyberbeveiligingsonderzoekers, schrijvers en redacteuren lezers helpen met het vechten voor hun online vrijheid. Kape Technologies PLC is ook eigenaar van ExpressVPN, CyberGhost en Private Internet Access, die mogelijk op deze website worden gerangschikt en beoordeeld. Aangenomen wordt dat de beoordelingen die op vpnMentor zijn gepubliceerd op de datum van elk artikel accuraat zijn en zijn geschreven volgens onze strikte beoordelingsnormen, die prioriteit geven aan het onafhankelijke, professionele en eerlijke onderzoek van de recensent, rekening houdend met de technische mogelijkheden en kwaliteiten van het product samen met de commerciële waarde ervan voor gebruikers. Bij de ranglijsten en reviews die wij publiceren, kan ook rekening worden gehouden met het hierboven genoemde gemeenschappelijke eigendom en de partnercommissies, die wij verdienen voor aankopen via links op onze website. We beoordelen niet alle VPN-providers en aangenomen wordt dat de informatie op de datum van elk artikel accuraat is.

Referendum Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten

Martijn Grooten Security gastschrijver

Wat is het Nederlandse referendum over de wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten?

In maart vond een referendum in Nederland plaats waarbij dat de kiezers zich verzetten tegen een wet die de inlichtingen- en veiligheidsdiensten meer bevoegdheden zou geven. Ondanks de nee-stem, zal de wet waarschijnlijk in werking treden in mei 2018. Niettemin kunnen degenen die zich verzetten tegen de nieuwe wet nog steeds de winnaars zijn, op de lange termijn. En voor degenen in andere landen die zich ook zorgen maken over privacy en bewaking, biedt het referendum enkele belangrijke lessen.

Het referendum kan niet worden begrepen zonder een beetje de politieke context te begrijpen. Het referendum was niet alleen raadgevend (en dus niet juridisch bindend), maar de wet die dergelijke referenda toestaat is al geschrapt, een feit dat door een aantal partijen werd gebruikt om te verklaren dat zij de resultaten van het referendum zouden negeren en door zouden gaan met de 'Sleepwet', zoals de tegenstanders het noemden.

Ondanks het feit dat het referendum een nogal zinloze oefening leek, voerden tegenstanders van de nieuwe wet toch een campagne ertegen. Hoewel weinigen van mening waren dat de vorige wet, die gold sinds 2002, niet rijp was voor een update, voerden deze tegenstanders aan dat de nieuwe wet het veel te makkelijk maakte voor de inlichtingendiensten om grootschalige onderzoeken uit te voeren en daarbij apparaten te hacken en gegevens te delen met buitenlandse partners.

De aanhangers van de wet verdedigden deze als noodzakelijk tegen de huidige digitale bedreigingen en wezen erop dat, hoewel de wet de ongerichte controlebevoegdheden van de diensten inderdaad heeft verhoogd, een aantal extra controles zijn ingevoerd om misbruik te voorkomen.

Wat de voorstanders in de kaart speelde, was dat het referendum plaatsvond samen met lokale verkiezingen in het grootste deel van het land, waardoor een mogelijk zwijgende meerderheid van voorstanders zou stemmen. Uiteindelijk was de opkomst inderdaad meer dan 50%, maar dit gebeurde niet: 49.44% stemde tegen de wet en met iets meer dan vier procent blanco stemmen, was dit voldoende om de Nee-stemmers tot winnaars te maken.

Ondanks de oorspronkelijke belofte van verschillende regeringspartijen dat ze het resultaat zouden negeren, heeft de regering nu gezegd dat ze rekening zal houden met de nee-stem. Het valt nog te bezien wat dit in de praktijk betekent, en weinigen verwachten de soorten veranderingen waarop de tegenstanders hadden gehoopt. Toch kan de impact op lange termijn nog steeds belangrijk zijn.

Welke gevolgen heeft het referendum voor de online gemeenschap in Nederland?

Nederland is geen uitzondering in die zin dat wetshandhavings- en inlichtingendiensten zien dat criminelen, terroristen en door de staat gecontroleerde organisaties steeds vaker internet gebruiken voor hun doeleinden en dat zij te maken krijgen met wetten die soms verouderd lijken en in sommige gevallen dat duidelijk zijn. En net als elders gebruiken veel meer mensen internet voor werk, voor de lol, en niet zelden om echt geweldige dingen te doen.

Mensen met een professionele of persoonlijke interesse in privacy en beveiliging zullen hier al lang over nagedacht hebben en hebben waarschijnlijk hun mening gevormd over waar het evenwicht moet liggen tussen privacy en beveiliging. Of kunnen erop wijzen dat dit ook geen zwartwit-vraag is en dat er geweldige oplossingen zijn voor beide kanten.

De meeste andere mensen hebben er niet over nagedacht. dit kan geen slechte zaak zijn.

Het kan moeilijk zijn om te begrijpen hoe verwarrend de digitale wereld nog steeds is voor mensen die niet veel uren per dag in de IT werken of privacydiscussies voeren. Net als het Cambridge Analytica schandaal veel mensen heeft laten nadenken over de persoonlijke gegevens die zij aan webbedrijven verstrekken, zal dit debat veel mensen hebben laten nadenken over de werkelijke implicaties van verreikende of zeer beperkte bevoegdheden voor de inlichtingendiensten.

De politiek rond het referendum was rommelig, maar elk land verdient een debat zoals dat in Nederland plaatsvond. Dus als u een uitgesproken mening over het onderwerp hebt, daag dan uw tegenstanders uit en probeer je zoveel mogelijk mensen bij het debat te betrekken.

Edward Snowden had gezegd dat zijn grootste angst was dat mensen zich eenvoudigweg niet druk zouden maken om wat hij deed. U kunt zijn acties goedkeuren of verafschuwen, maar we moeten ervoor zorgen dat dit tenminste niet gebeurt.

We beoordelen aanbieders op basis van strenge tests en onderzoek, maar houden ook rekening met je feedback en onze affiliate commissie met aanbieders. Sommige aanbieders zijn eigendom van ons moederbedrijf.
Meer informatie
vpnMentor werd in 2014 opgericht als een onafhankelijke site, die VPN-diensten beoordeelt en privacy gerelateerde verhalen publiceert. In samenwerking met Kape Technologies PLC blijft ons team van honderden cyberbeveiligingsonderzoekers, schrijvers en redacteuren lezers helpen met het vechten voor hun online vrijheid. Kape Technologies PLC is ook eigenaar van ExpressVPN, CyberGhost en Private Internet Access, die mogelijk op deze website worden gerangschikt en beoordeeld. Aangenomen wordt dat de beoordelingen die op vpnMentor zijn gepubliceerd op de datum van elk artikel accuraat zijn en zijn geschreven volgens onze strikte beoordelingsnormen, die prioriteit geven aan het onafhankelijke, professionele en eerlijke onderzoek van de recensent, rekening houdend met de technische mogelijkheden en kwaliteiten van het product samen met de commerciële waarde ervan voor gebruikers. Bij de ranglijsten en reviews die wij publiceren, kan ook rekening worden gehouden met het hierboven genoemde gemeenschappelijke eigendom en de partnercommissies, die wij verdienen voor aankopen via links op onze website. We beoordelen niet alle VPN-providers en aangenomen wordt dat de informatie op de datum van elk artikel accuraat is.

Over de Auteur

Martijn Grooten is een wiskundige, die toevallig terechtkwam in de IT-beveiliging, maar hier nooit een dag spijt van heeft gehad. Hij wordt regelmatig in de media geciteerd en heeft geschreven en gesproken over een breed scala aan beveiligingsonderwerpen, waaronder malware, e-mailbeveiliging en cryptografie.

Vond je dit artikel leuk? Geef een beoordeling!
Ik vond het verschrikkelijk Ik vond het echt niet leuk Het was redelijk Best goed! Ik vond het geweldig!
van 10 - Beoordeeld door gebruikers
Bedankt voor je feedback.